CDN Nedir? Site Performansını Nasıl İyileştirir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
CDN Nedir? Site Performansını Nasıl İyileştirir?
İYİBİRHOST BLOG

CDN Nedir? Site Performansını Nasıl İyileştirir?

Bilgisayarlara web size içeriklerinin ulaşması için bazı yollar bulunuyor. Bu yolları izlerken ilk yapılması gereken iş tarayıcıya web adresini yazmak olmalıdır. İstek olarak kabul edilen adres yazma ile içerikleri depolayan sunucuya istek gider ve aradığınızı size sunar. Dağıtım anlamına gelen CDN verimli stratejik dağıtım için kullanılan bir dağıtım ağıdır.

CDN Nedir?

Sunucu ağ olarak bilinen CDN Dünyanın değişik bölgelerinde elde bulunan sunuculara yakın alanda bulunan kullanıcılar için içerik göndermeyi sağlayan sunucu ağlarıdır. Farklı ülkelerde bulunan sunuculara içerik sunma sağlayan CDN birden fazla sunucuya içerik yollasa da ana içeriğin depolanmasını sağlayan bir sunucuya bağlı olarak çalışır.

CDN’lere İhtiyaç Duyma Nedenleri

Kullanıcılara hızlı ve kesinti olmadan içerik sunan CDN oldukça popüler ve kullanıcılara hızlı veri sunabilen sunucu ağ olarak kullanılır. Sunucuya birden çok istek olduğunda web sitesi baskıya uğrar.

İstekler Farklı konumlarda bulunan sunucular arasında paylaşmak web sitelerin yavaş yüklemesini ve paylaşılması sonuçlardan memnuniyet sağlamanızı sağlar. Bir ülkeden web sitesine CDN üzerinden erişen kullanıcı o ülkenin kendine özgü sürümüne ait ön bellek sürümü gösterebilir.

CDN Nasıl Çalışır?

Sunucu ağları içinde devasa bir üne sahip olan CDN dünyanın birçok yerinde kullanılır.  Ön bellekteki sürümü saklayarak  dağıtımcı sunucuların ağlarından içerikleri paylaşır. Ülkelere göre her sunucunun diline göre farklı dillerde  ayarlanan CDN dünyada dağıtılmış sunucularda bulunmaktadır.

CDN Nasıl Faydalar Sağlar?

CDN’in sağladığı faydaları 4  farklı şekilde fayda sağlar.

  • Web sitesi yükleme sürelerinin iyileştirilmesi – İçeriklerin yakın web sitesi ziyaretçilerine dağıtılıp sayfaların hızlı sürede yüklenmesini sağlamak.
  • Bant genişliği maliyetlerinin düşürülmesi – Bant genişliği web sitelerinde en çok masraf yaratan işlemlerden biridir veri miktarı azaltır ve maliyet düşük olur.
  • İçerik kullanılabilirliğini ve ye ekliliği artırma – Web sitelerinin kesintiye uğraması ve donanımda arızalar site içeriğinde trafiğin artması gibi sorunlara neden olur CDN trafiğin idare edilmesinde yardımcıdır.
  • Web sitesi güvenliğini iyileştirme – Güvenliği arttırmanın yolu CDN DDos sertifikalı optimizasyonların sağlanması ile arttırılabilir.

Neden CDN Kullanılmalı?

Dosya boyutlarını azaltan ve  sayfanın yüklenmesinde gereken isteklerin azalmasını  ön yüz optimizasyonu için yardımcı olan  ağ olarak kullanılmalıdır. Kullanıcıların içerik sırasında yavaşlama ve aksaklıklarda kullanabileceği bir  ağ CDN  olarak bilinmelidir. Büyük kitleye ulaşma da siteye gelen kullanıcılara  oldukça avantajlar sağlayıp deneyim kazanmanızda yardımcı olan araçlar olarak kullanılmalıdır.

CDN Kullanmanın Diğer Faydaları Nelerdir?

İnternet bant tüketimi ve genişliği daha aza iner. Sayfa yükleme hızında yükselme sağlar. Daha fazla sunucu sayesinde internet yükünde dengeleme sağlar. Belirli konumda bulunan kullanıcılar için içerik oluşturma da CDN kullanımı gerekmez. Bazı firmalar CDN kullanımına ihtiyaç duyabilirler bu firmaların bazıları ise şunlardır;

İçeriği Küresel Olan İçerik Platformları

  • Amazon ve EBay gibi uluslararası satıcı ve alıcıların bağlanmasında etki eden pazar yerleri
  • Dünya çapında çaplı ürün satan e ticaret firmaları
  • İçeriği küresel dağıtan youtube platformları

CDN’i Nasıl Kullanılabilir?

Müşterilerine eklenebilen özellik olan CDN içeriğini add on olarak sunan firma Doğu hosting web sitesi tüm müşterilerine bu hizmetten yararlanma imkânı sunmuştur. CDN ile maliyet diğer yıllara göre düşmüştür.

Hosting CDN paketinize müsaade ettiğinde web sitenizde kontrol panelinde yapılandırma ile alan adı root ve DSN değiştirip CDN kalabalığını yönlendirerek kullanıcıların erişimini daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

Arama motorlarında  web sitelerde seo görünümünü artırmada CDN kullanışlı yararlar kazandırarak web sitesi hizmetinizin daha başarılı şekilde performans sağlamasında yardımcı olur.