Cache Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cache Nedir ve Özellikleri Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

Cache Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Türkçede önbellek anlamına gelen Cache bilgisayarda bulunan verilerin geçici olarak kaydedildiği belleğe verilen isimdir. Cache web sitelerde gezinti yaparken statik dosyaları bilgisayarın hafızasına kaydederek tekrar açılması durumunda gerekli dosyaları bu hafızadan alarak daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunar.

Bu veriler önbelleğe geçici olarak kaydedildiği için değerli bilgiler bulundurmasa da web sitesinde gezinti yaparken sağladığı hız ziyaretçiler için önem arz eder. Örnek vermek gerekirse bir web sitesine ya da bir uygulamaya ilk defa giriş yaptığınızda bazı resim, multimedya gibi öğelerin yavaş açıldığını fark etmişsinizdir. Aynı siteyi başka bir zaman ziyaret ettiğinizde bu görseller çok daha hızlı şekilde yüklenir. İşte bunun sebebi önbellekte depolanan verilerdir.

Böylelikle her siteye girdiğinizde sistem tekrar yüklemek yerine hafızadan verileri getirdiği için işlem süresi ve bekleme süresi kısalır. Böylelikle gündelik hayatta çokça kullandığımız mobil uygulamalar için de bize büyük fayda sağlıyor. Bu kodların önbelleğe alınması web sayfaları arasında sorunsuz bir şekilde gezinmeyi de sağlar.

Bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi tüm cihazlarda önbellek verileri kullanılır. Yalnız bilinmesi gerekir ki önbellekte fazla veri depolanamayacağı için web metni, resimler, multimedya gibi ufak boyuttaki dosyaları kaydeder.

 Cache Verileri Neden Temizlenmeli?

Akıllı cihazlarınız bilgisayarınız veya tabletle de web sitesinde gezinti yaparken kaydedilen veriler önbellekte kaydolduğu için belli bir zaman sonra cihazların hafızasında büyük yer kaplamaya başlar. Bazen kötü amaçlı virüs içeren yazılımlar da önbelleğe kaydolur.

Bu sebepten biriken verilerin temizlenmesi cihazınız açısından da önem arz eder. Bu sayede hem önbellek hafızasını temizleyip yer açılmış hem de zararlı verileri de ortadan kaldırmış olursunuz. Zamanla bu depolanan veriler bilgisayarınızın sabit diskinde de büyük yer kaplar ve bilgisayarınızın yavaş çalışmasına da sebebiyet verir.

Bu verilerin silinmesi ayrıca tarayıcının web sitesindeki en yeni kopyayı alarak güncel bilgileri önbelleğe kaydetmesi gibi bir avantaj da sağlar. Böylelikle ziyaret ettiğiniz sitenin en yeni sürümü karşınıza çıkmış olur.

Bilgisayarda Cache Verileri Nasıl Temizlenir?

Cache temizleme işlemi oldukça kolay bir uygulamadır. Örnek olarak en sık kullanılan Google Chrome üzerinden verebiliriz. 3 adımda kolaylıkla temizlenebilir. İlk adımda sayfanın üstünde yer alan üç noktaya tıklayarak ayarlar kısmına giriş yapılır.

Sonrasında ayarlarda gizlilik bölümünde yer alan tarama verilerini temizle butonu tıklanarak bu adım tamamlanmış olur. İkinci adımda ise birden çok seçenek karşımıza çıkar. Cache temizliği yapmak için önbelleğe alınan resimler ve dosyalar seçeneğine girilerek temizleme işlemi yapılır. Son adımda ise tarama verilerini temizle komutuna tıklayarak bu işlem tamamlanmış olur.

Mobil Cihazlardan Cache Verileri Nasıl Temizlenir?

Mobil cihazlarda da bu veriler aynı masa üstü bilgisayarlar gibi önbellekte geçici süre ile depolanır. Bu sebepten mobil cihazlarında işlem hızının yavaşlamaması açısından düzenli olarak Cache temizleme işlemi yapılması önerilir. Böylelikle kullanıcı deneyimi açısından da daha kaliteli bir hizmet alınmış olur.

Mobil cihazlarda da masa üstü bilgisayarlar gibi üç adımda bu temizliği gerçekleştirmek mümkün. İlk adim menüden geçmiş sekmesini tıklamak ve ikinci adım tarayıcı verisini temizle seçeneğini seçmek. Sonrasında tüm zamanlar sekmesini tıklayarak son adımda veriyi temizle butonunu seçerek temizlik gerçekleştirilmiş olur.

Ayrıca bu sekmeden önbellek, çerezler, geçmiş gibi farklı ögeleri de ayrı ayrı olarak seçip silmek mümkün. Böylelikle Cache verileri yenilenmiş olup günlük hayatımızı kolaylaştıran bu cihazların performansı artırılıp kullanıcılar için rahat bir gezinti deneyimi sunar.