Cache Nedir? Temizliği Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cache Nedir? Temizliği Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

Cache Nedir? Temizliği Yapılır?

Türkçe sözlüğe “önbellek” şeklinde geçen “Cache” kelimesi, bilgisayarlarınızda belirli verilerin depolanmış olduğu geçici bellektir. Sitelerin girişlerinde yüklenme anında statik dosyalar cihazınızın hafızasına kaydedilir. Bu şekilde web tarayıcısının tekrar açıldığı zamanda gerekli dosyaları bazısını geçici hafızadan alıp kullanımı hızlandırır. Önbellekte bulunan veriler geçici olarak depolanmış olduğu için önemli veri kategorisinde değildir fakat başarı kullanıcı deneyimi sunar.

Siteler de Yer Alan Cache Nedir?

Sitenin veyahut uygulamanın ilk defa ziyareti durumunda, multimedya, komut, resim tarzından verileri cihazınızın da “cache” adı ile önbellekte depolanır. Bir sonraki ziyaretler de bu depolanan veriler kullanım için alınıp siteye erişiminizi hızlandırır. Tekrar siteye girdiğiniz zaman önbellekteki depolamada yer alan JS, HTML, CSS verileri ve görsel öğeler yüklenme süresinde azaltma oluşturur. Siteye ilk giriş ve sonraki zamanlarda giriş arasında hız farkı oluşması bu nedenler dolayısıyladır.

Cache Verisi Ne İçin Kullanılır?

Cihazların özellikle de bilgisayarların temel yapısını oluşturan cache, (önbellek) verilerin geçici veya kalıcı şekilde saklandığı hafıza birimidir. Bilgisayarlarda önbellek yapılmadığı zaman tekrar tekrar siteye ziyaret gerçekleştirseniz de ilk kez giriyor gibi tarayıcınız da yavaşlama yaşarsınız. Öncesinde ziyaret edilmiş olan sitelerin, verilerinin önbellek depolaması kullanıcılar için büyük sorun oluşturan yavaş yüklenmeyi engelleyip istediğiniz ayara getirir.

Herhangi bir sitenin cache verileri kullanıp açılması 10 saniye gibi hızlı sürede açılır. Mobil uygulamaların ve bilgisayarların günümüzdeki yerini düşünüp artıları hakkında fikir sahibi olabiliriz. Bazı kodların önbellekte kaydedilmesi önemlidir. Çünkü sayfaların temellerini oluşturan bu kodlar web sayfalar arası geçişleri kusursuzlaştırır. Gündelik kullanım içerisin de kolaylık sağlayan tablet, akıllı telefon gibi cihazlar için de cache verileri kullanılır.
Önbellek içinde büyük depolama yapılmayacağı için resimler, multimedya verileri vb. küçük boyut dosyalar yer alıyor

Cache Verileri Niçin Temizlenir?

Akıllı telefon, bilgisayar veya tablet tarzı cihazlarınızda zaman ile önbellekte yer kaplayan veriler artış gösterir. Fazla depolanma sonucu önbellek verileri, cihaz hafızasının ciddi bir kısmını kaplar hale alır. Kaydedilen her yazılım iyi şekilde olmaz, bazen de kötü amaçlı yazılımlar bilginiz dışında kaydedilir. Süre geçtikçe fazla olan önbelleğin temizlenmesi bilgisayar veya diğer cihazlarınızda yer alan zararlı yazımlarında silinmesini sağlar. Cache de depolanan veriler belli süre sonrasında sabit diskte büyük yer kaplar. Önbellekte biriken ve cihazı yavaşlatan verilerin zaman zaman silinmesi tarayıcının, internet sitesinde en yeni kopyayı kaydetmesini sağlar. Bu şekilde de tarayıcının görüntülediğiniz sitenin en yeni sürümü ile size bağlanma şansı verir.

 Bilgisayar da Cache Veri Temizliği

Bilgisayarınız için önbellek temizliği gayet basit bir işlemdir. Sıklıkla kullanılan Google Chrome üzerinden yapacağınız uygulamalar şu şekildedir;

İlk olarak sayfanın üzerinde bulunan üç noktaya tıklayıp, “ayarlar” kısmına girmelisiniz. Sonrasında ayarlar içinde yer alan “gizlilik” sekmesinden “tarama verilerini temizle” butonuna basmalısınız.
İkinci adım da karşınıza çıkan cache temizliği yapacağınız için “ön belleğe alınan dosyalar ve resimler” seçeneğine girip, “Tarama verilerini temizle” kısmına tıklayıp işlemi başarı ile tamamlayabilirsiniz.

Google Chrome Tarayıcılarında Önbellek Temizlik Yapımı

Öncelikle menüyü açıp “geçmiş” sekmesine tıklayınız. İkinci adım “Tarayıcı verisini temizle” kısmını seçerek önbellek içinde kaplanan tüm verileri silme adına “Tüm Zamanlar” kısmına tıklayınız.
Son olarak çerezler, önbellek, geçmiş, gibi temizlemek için dilediğiniz tüm öğeleri seçip “Veriyi Temizle” butonuna basınız.

Cache verilerinin temizlenme işlemi; günlük hayatımızda işimizi kolaylaştıran akıllı telefonlar ya da iş hayatımızda kullandığımız bilgisayarlar söz konusu olduğunda performansı artmış bir kullanıcı deneyimi sağlamaktadır.