Bulut Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Bulut Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır
İYİBİRHOST BLOG

Bulut Sunucu Kiralama Nasıl Yapılır

Diğer bir adı server olan sunucular dijital sistemlerdir. Sunucular sürekli, kesintisiz ve güvenilir çalışan sistemlerdir. Bir bilgisayardan çok daha hızlı olmakla birlikte, birden fazla görevi gerçekleştirirler.

Farklı kullanım amaçlarına uygun olarak tasarlanmış çeşitli sunucular bulunur. Veri trafiğinin fazla olduğu, işlem yoğunluğunun yaşandığı durumlarda bulut sunucu kirala işlemi yapılır. Bunun yanı sıra veri yedekleme amacıyla da sunucu kiralanır.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu bir çeşit sunucu kümesine verilen addır. Yani bulut sunucu birden fazla sunucu kümesi şeklindedir. Bulut sunucular, birden fazla sunucuyu bünyesinde barındırdıkları için tek bir sunucuya kıyasla daha verimli barındırma, yedekleme, güvenilirlik ve hıza sahiptir.

Web siteleri üzerinde online satış yapan firmalar, haber siteleri gibi kesinti yaşanmadan aktif veri akışının olduğu siteler için bulut sunucu tercih edilmelidir. Bulut sunucu kirala ile firmalar geliştirdikleri web sitelerini aynı anda hem firma içerisine hem de gerekiyorsa müşterilerine hızlıca ileterek görüntüleme işlemi yapabilirler.

Bulut Sunucu Nasıl Kiralanır?

Pek çok işletmenin işine yarayan ve kullandığı bulut sunucular İnternet üzerinden kiralanır. Pek çok sitede kiralama işlemi gerçekleştirilmektedir. Bulut sunucu kirala yıllık ve aylık bütçe planlaması yaparak sizden yıllık ya da aylık ücret alır. Sitelerin bazı durumlarda kampanyaları mevcuttur. Bu kampanyaların takip edilmesi gerekir.

Ancak uygun fiyatlı diye bilinmeyen sitelerden sunucu alınmamalıdır. Uygun fiyatlı olmasına rağmen güvenilir sitelerin belirlenmesi ve bulut sunucu kirala işleminin güvenilir bir siteden gerçekleştirilmesi gerekir. Sunucu kiralarken özelliklere bakılması gerekir. İşlemci, RAM, ürün adı ve trafik gibi özelliklerin içeriğine bakılması ve karşılaştırılması gerekir.

Bulut Sunucu Avantajları Nelerdir?

Bulut sunucunun en büyük avantajı bir küme oluşturmuş olmasıdır. Yani birden fazla sunuyu sahip olduğu için herhangi bir arıza sonrasında anında diğer bir sunucu devreye girmekte ve arıza büyük sorunlara ya da kesintilere sorun açmadan çözülür. İşleyişin akması yaşanmayacağı gibi veri kaybı da yaşanmaz. Böylece bir sunucu ile yaşanacak sorunların önüne geçilmiş olunur.

Bunun yanı sıra birden fazla sunucu olacağı için yapılan işlemlerin hızı çok daha fazla olacaktır. Yük eşit bir şekilde dağıtılacak ve bir ağırlaşma ya da dengesizlik söz konusu olmaz. Bulut sunucu kirala ile donanımsal bir değişiklik söz konusu olduğunda bu değişiklik sanal ortamlarda gerçekleştirilir. Ayıca kendi soğutma ve ısınma sistemleri sayesinde kolaylıkla bakım ve onarım yapabilir. Bu durum web sitelerinde kesintilerin olmayacağını gösterir.

Neden Bulut Sunucu Tercih Edilmelidir?

Bulut sunucu pek çok açıdan avantajlı bir ürün olduğu için kullanılması gereken bir sistemdir. Özellikle yüksek performans gerektiren ve veri trafik akışının fazla olduğu işletmelerde kullanılmalıdır. Yoğunluğa rağmen veri kaybı yaşanmaz, kesintisiz erişim sağlar ve maliyeti düşük olmasına rağmen üstün performans gösterir. Bir web sayfasının kodlarının milyonlarca kişi tarafından görüntüleyebilmesini sağlamakla birlikte, işletme içi çalışanlarının bu web sayfasına veri eklenebilmesini dahi sağlar. Bunlar gibi pek çok sebepten dolayı firmaların bulut sunucu kirala hizmeti alınabilir.

Kiralık Bulut Sunucuların Avantajları

İşletmenin kullanım amacına uygun olarak çeşitli bulut sunucuları bulunur. Temel seviye performanslı ve yüksek düzeyde performanslı sunucular bulunur.

İstenilen performansa, veri akışına, kullanım sayısına bakılarak bir sunucunun belirlenmesi ve kiralanması gerekir. Bu sunular sayesinde işletmeler için gereken tüm işlemler tek bir çatıda altında toplanabilir. Ayrıca, işleyiş sürecinin daha hızlı olmakla birlikte kesintisiz ve hızlı bir şekilde internet sayfasına eklenecek bilgiler aktarılabilir.

Firmamızda her bütçeye uygun olarak, her özelliğe sahip sunular bulunur. Haftanın her günü bizden bilgi ve hizmet alabilirsiniz.