Bozuk Bağlantı Sorunu Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Bozuk Bağlantı Sorunu Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Bozuk Bağlantı Sorunu Nedir?

Basitçe bir ifade kullanılacak olursa bozuk bağlantı çalışmayan link demektir. Ölü bağlantı veya çürük bağlantı olarak da ifade edilirler. İnternet üzerinde fazlaca alan kaplarlar. Bozuk bir bağlantıya tıklandığında web sitesinin açılmadığını onun yerine bir sayfada hata ifadesi içeren 404 sayfa hatası veya buna benzer bir ifade ile karşılaşılır. Bozuk bir bağlantının sebepleri arasında şunlar yer alabilir:

Artık bu içeriğe sahip mevcut bir web sitesi yoktur.

Web sayfası eklenti yapmadan taşıma işlemi gerçekleştirmiş olabilir.

URL alan adı değiştirilmiş bir web sitesi olabilir.

SEO Düşmanı Bozuk Bağlantılar

Hemen hemen tüm bozuk bağlantılar SEO düşmanıdır. Web sitesine ziyarette bulunan kişiler bağlantıları takip ederler ve web sitesinin sunduğu bağlantıların kendilerine bir içerik sunmasını bekler ve isterler. Fakat bozuk bağlantılar ziyaretçi kişilerde olumsuz etki bırakırlar. Ayrıca Google arama motoru ile web sitesi bağlantısına da ciddi zararlar vererek SEO’suna da zarar verirler. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO ayarları web sitesinin optimizasyon işlemlerini yaparak Google’da üst sıralarda yer almasını sağlar.

Web site kalitesini arttırır. Bağlantıya ulaşılamaması yapılan bütün çalışmaları boşuna götürür. Site ziyaretçileri de kötü etkilenir ve web sitesini terk eder. Ziyaretçilerin kötü deneyimleri çevrelerini de etkileyebilir ve bu daha fazla kayıp demek olabilir.

Bozuk Bağlantıların Web Site Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Arama motorları web site içeriğini ve içerisindeki tüm bağlantı kriterlerini önemli bir yere koyar. Arama motorlarında iyi bir yere sahip olmak için çok iyi bir bağlantıya sahip olmak gerekir. Üst sıralarda yer almak için bu şarttır. Emek emek uğraşılan web sitesi için ziyaretçi çekmek oldukça önemli bir yere sahiptir. Bunun içinde arama motorlarında üst sıralarda yer almayı bütün web site kurucuları ister.

Bunun için ise web site bağlantıları kontrol edilmeli ve bozuk bağlantıların giderilmesi gerekir. Bu sayede olumsuz trafik yoğunluğu ve ulaşılmayan bağlantılar sorunu çözülür. Ziyaretçi akışı tekrar sağlanır. Aşırı bozuk bağlantılar arama motoru tarafından olumsuz algılanır ve web site kalitesi olumsuz etkilenir. Kötü web sitesi olarak işaretlenmiş sayılır.

Bağlantı Zamanı Kontrol Edilmesi Gerekir

Web sitelerin ve web sitesi bağlantılarının da bir kullanım ömrü yani zamanı mevcuttur. Bu nedenle düzenli web site kontrolü yapılması şarttır. Bozuk bağlantılar giderilmeli ve güncelleme işlemleri zamanında yapılması önerilir. Arama motorlarında üst sıralarda yer alacak bir web sitesi için bu hususlara son derece dikkat etmekte fayda vardır.

Web sitesinin devamlılığı ve gelişimi için bağlantı kontrolü oldukça önemli bir yere sahiptir. Zaman aşımına uğrayan web site bağlantıları zamanla çürüyüp kaybolma eğilimine sahiptir. Terk edilen ve ilgi görmeyen web sitelerinde yaygın görülen bir sorundur. Araştırma sonuçlarına göre bir web site bağlantı ömrü 9,3 olarak hesaplanmıştır. Bu nedenle düzenli aralıklarla bağlantı kontrolü yapılması gerekir.

Bozuk Bağlantı Bulma ve Yok Etme

Sürekli ziyaretçi alan bir web sitesi için bozuk bağlantıların giderilmesi son derece önemlidir. Bozuk bağlantıların ilk olarak saptanması daha sonra giderilmesi veya kaldırılması gerekir. Her bağlantıyı ayrı ayrı incelemek zaman kaybı olabilir bunun için daha hızlı ve güvenilir yöntemler mevcuttur. Bir web sitesini bozuk bağlantılardan arındırmak için su yollar izlenebilir: Link Checker ya da Broken Link Checker gibi WordPress eklentileri web sitesine yüklenilerek yapılacak tarama işlemi sonucunda bozuk bağlantılar tespit edilir. Tespit edilen bozuk bağlantı linkleri yenileri ile değiştirilebilir veya tamamen kaldırmak da mümkündür.