Blog Nedir? Nasıl Açılır?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Blog Nedir? Nasıl Açılır?
İYİBİRHOST BLOG

Blog Nedir? Nasıl Açılır?

Blog günümüzde en çok kullanılan terimler arasında yer alır. Bireylerin şahsi görüşlerinin yazıya aktarılmasıyla oluşan okuyucu ile arasında bağ kurmasına olanak sağlayan web tabanlı sayfalara blog denir. İnternet sitesi kurarak oluşturulan blog sayfaları yazdıklarınızı okuyan kitlelere seslenmeye, onlara fikir sunmaya, teşvik etmeye, yönlendirmeye, algı oluşturmaya, bilgilendirmeye ve şahsi- genel tecrübelerinizi aktarmaya yardımcı web tabanlı basit ama işlevsel bir yayın organıdır.

Tüm bu artıların yanı sıra kitlenizin güvenini kazanır ve bu süreci idame yeteneğinizi ortaya koyarsanız haftada sadece birkaç saat yazı yazarak bu süreçten maddi kazanç sağlayabilir, para kazanabilirsiniz.

Blog Yazmak İçin Ne Gerekir?

Bir blog oluşturup burada yazı yazmak için sizi herkesten ayıran üst düzey özelliklere sahip olmanıza gerek yoktur. Bir blog yazarı olmak için yazı yazma becerinizin çok gelişmiş olması da gerekmez. Yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli kural okuyucularınıza onların anlayabileceği ve yazının içeriğinde kendilerine yer edinebilecekleri şekilde seslenmektedir.

Üst perdeden ve resmi bir dil yerine üst perdeden ve resmi olmayan sohbet eder havasında sade bir üslup tercihi yazılarda aranan özelliktir. Bu şekilde hem okuyucular okuduklarını daha rahat anlayacaklar hem de okudukları yazı akıcı bir şekilde ilerleyecektir. Bu sayede de okuyucularınız kendilerini size daha yakın hissedecek ve sizi ve bloğunuzu daha yakından ve daha dikkatli takip etmeye başlayacaklardır.

Blog Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Blog oluşturmaya karar verdiğinizde hangi konuda yazı yazacağınızı belirlemelisiniz öncelikle. Bu konuda da en iyi tercih her zaman tutkunu olduğunuz, en çok sevdiğiniz ve en çok ilgilendiğiniz alanlar olmalıdır. Bu şekilde hem siz yazarken eğlenecek ve işinizi severek yapacaksınız hem de okuyuculara daha yakından bildiğiniz ve takip ettiğiniz kısaca en iyi hâkim olduğunuz konulardaki görüşlerinizi aktarmış olacaksınız.

Neden Blog Sahibi Olmalısınız?

Blog açma isteği kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber genel olarak belli başlı bileşenler vardır. Bunlardan birkaç tanesini saymak gerekirse, para kazanmak, iyi bildiğiniz konularda insanları bilgilendirerek onlara yardımcı olmak, okuyuculara farklı fikirleri ilave etmek gibi amaçlar sayılabilir.  Blog açacağınız konuyu belirlemede Google Trends ve SEMrush gibi platformlardan yararlanabilir blog açmayı düşündüğünüz zaman diliminde talep edilen ve revaçta olan konuları bu platformlardan öğrenebilirsiniz.

Blog Açmadan Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Bir blog açmak için site kurmanız site için de alan adı yani domain bulmanız gerekir. Bunun yanı sıra yüklediğiniz içeriklerin depolanması ve yayımlanması için bir hosting satın almanız gerekir. Eğer farklı alan ve konularda yazacağınız bir kişisel blog açmayı düşünüyorsanız kendi isminizi üzerine bir  açmanız tavsiye edilir.

Hosting

Hosting bloğunuzun sürekli yayın yapması için olmazsa olmazdır. Blog açmak isteyenler için Paylaşımlı Hosting Paketleri daha uygun fiyatlı olduğu için tercih edilmesi önerilir. CSM denilen içerik yönetim sistemlerinin en bilineni WordPress’tir. WordPress’i 60 milyonu aşkın kullanıcı memnuniyetle ve kolaylıkla kullanmaktadır.

  •  İlk Adım: Eğer WordPress’i tercih ettiyseniz zaten bir adım önde başladınız demektir. Yapmanız gereken tek şey hosting paketi alıp domain seçmek.
  •  İkinci Adım: Ödeme planını belirleyip siparişi tamamlıyorsunuz.
  • Son Adım: Müşteri paneline girerek WordPress’in kurulumunu otomatik olarak yapıyorsunuz. Artık bloğunuz hazır, geriye sadece tasarım kalıyor.

Blog Tasarımı Nasıl Yapılır?

 Eğer bloğunuz için WordPress’i seçtiyseniz WordPres size bu konuda da yardımcı oluyor. WordPress sayesinde bloğunuz tasarımını en güzide ve kolay şekilde yapabilirsiniz.   İyi bir blog yazarı olabilmek içi ilgi çekici konuları ilgi çekici görsellerle desteklemelisiniz. Bunun yanı sıra kitlenizi iyi tanımalı üslubunuzu onlara uygun seçmelisiniz.