Black Hat SEO Nedir - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Black Hat Seo
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Black Hat SEO Nedir
İYİBİRHOST BLOG

Black Hat SEO Nedir

Yapılan SEO çalışmaları sonucunda arama motorundaki sıralamalar değişkenlik gösterebilir. Bu durumda SEO çalışmalarının işlevi, amacı ve yöntemi çok önemlidir. SEO çalışmalarında rastlanabilen Black Hat SEO’nun ne olduğunu açıklamak bu konuda size yardımcı olabilir. Burada bilinmesi gereken ilk şey, Black Hat ve White Hat SEO’larda belirleyici olan şeyin yönergelere uyup uymamasıdır.

PR çalışması amacıyla açtığınız bir web siteyi arama sıralamasında öne taşımak ve daha çok kitle edinmek istiyor olabilirsiniz. Bu durumda size sunulan yönergeler vardır. Eğer siz bu yönergelere uymazsanız bu, Black Hat SEO olarak değerlendirilir. Black Hat SEO da sizinle iletişimde olan kitleyi yalan, dolandırıcılık ve yönerge ihlalleriyle kazanmış olduğunuz anlamına gelir.

Black Hat SEO’nun Teknikleri

Black Hat yöntemleriyle SEO çalışması yaparsanız, insanların ilgisini çeken ama sizin amacınıza uymayan alakasız içeriklerle insanları kandırmış olursunuz. Diyelim ki herhangi bir ürün almak için araştırma yapmanız gerekiyor. Eğer Black Hat yöntemleri uygulayan bir sitedeyseniz, almak istediğiniz ürünün sağlıklı ya da sağlıksız olmasına bakılmaksızın satılan bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Bu ürünü almanız sonucunda büyük sorun yaşama ihtimaliniz epey yüksektir.

Black Hat tekniklerinden yaygın olanlardan biri de sıralama önceliği için para ödemektir. Bazı insanlar daha çok tanınmak amacıyla para öder ve bunun sonucunda kitlesini büyütür. Alakası olmayan internet bağlantıları, içerikler ve sizi tehlikeye atacak adreslerle karşılaşabilirsiniz. Bu da yasalara aykırı olan bir yöntemdir.

White Hat SEO

White Hat SEO da Black Hat SEO’nun tam tersidir. SEO çalışmalarınızı size sunulan yönergelere uygun olarak yaparsanız yasalara aykırı olmayan yöntemler uygulamış olursunuz. Bu da hem sizi riske sokmaz hem de müşterilerinizi dürüst yollarla kazanırsınız. Bu da kalıcı kitle edindiğiniz anlamına gelir.

Kurallara uygun SEO çalışmaları yapmanız sizi daha öne taşıyacaktır. Diğer türlü geçici bir kitle edinmenin yanı sıra kendinizi yasalara uymadığınız için riske atarsınız. Bu da hem geleceğinizin hem de çalışmalarınızın zarara uğrama ihtimalini artırır. Fakat bazen sıralamanın gerisinde kalma ihtimalinin olduğunu da unutmamalısınız.

White Hat SEO’nun Teknikleri

Yönergelere uygun bir site öncelikle amacına uygun, alakalı içerikler sunar. Sunduğu bu içeriklere de alakalı bağlantı ekler. Mesela aklınızda bilgisayar almak varken içerik size alakasız bir ürüne ya da işletmeye yönlendirmez, yardımcı olmak amacıyla işinize yarama ihtimali olan bilgisayarlara yönlendirir. Ayrıca üst sıralamalarda olmak için yasaya aykırı biçimde herhangi bir yere para ödemez.

Sunduğu hizmete uygun başlıklar seçer, sizin de olabildiğince fazla faydalanmanızı hedef edinir. White Hat SEO kalıcı müşteriyi hedefler. Fakat bu durumda da her zaman sıralamanın üstünde olma gibi bir imkân yoktur. Siz de kalıcı bir kitle istiyorsanız White Hat SEO daha güvenilir olacaktır.

Gray Hat SEO

Gray Hat SEO, adından da anlaşılabileceği üzere SEO yöntemlerinden hem Black hem de White Hat yöntemlerini kullanmaktır. SEO uzmanları genellikle bu yöntemi tercih eder. Diyelim ki siz uzun bir süredir White Hat yöntemini kullanıyorsunuz, işiniz gayet iyi gidiyor. Ummadığınız bir anda sıralamanın gerisine düşerseniz ve üste çıkmanız güç bir hâl alırsa keskin kurallara aykırı olmayacak şekilde Black Hat yöntemi de uygulayabilirsiniz.

Gray Hat yöntemleri sayesinde tamamen yasa dışı iş yapmak zorunda kalmazsınız. White Hat yöntemi uygulayanlar için de sıralamanın gerisinde kalma riski en aza indirgenmiş olur. Böylece avantajlı bir şekilde SEO yöntemlerini uygulama imkânınız vardır. Önemli olan yasalara uygun, kendinizi riske atmayacak bir yöntem bulmaktır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Bilmeniz Gereken SEO Terimleri