Bilmeniz Gereken Seo Terimleri
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Bilmeniz Gereken Seo Terimleri
İYİBİRHOST BLOG

Bilmeniz Gereken Seo Terimleri

Daha çok kitleye sahip olmak için SEO çalışmaları yapmayı düşünüyor ama aynı zamanda SEO ile ilgili terimler hakkında çok bilgi bilmiyorsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü SEO terimleri düşündüğünüz kadar kafa karıştırıcı bir unsur değildir. İlk olarak SEO çalışmasının ne olduğunu açıklamak sizin açınızdan daha uygu olacaktır.

İnsanlar herhangi bir işletme, marka ya da kurum için PR çalışması yapar. Bu çalışmalardan birisi de web site kurmaktır. Kurulan bu web sitelerde internet aramalarında ön plana çıkmak için birtakım çalışmalar yapılır. Yapılan bu çalışmalar SEO olarak değerlendirilir. Yaptığınız SEO çalışmalarının sizi ön plana çıkardığını ve böylece müşterilinizin gözünde iyi izlenim kazandırdığını göreceksiniz.

Arama Motoru Nedir?

Diyelim ki bir konu hakkında araştırma yapacaksınız. Yapacağınız bu araştırmayı yazarak bulmanızı sağlayan sisteme arama motoru denir. Daha açık konuşmak gerekirse, en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Bu tarz sistemler sizin aradığınızı daha kolay bulmanıza yardımcı olur. SEO çalışmaları sayesinde de arama motorlarında üst sıralamalarda yer alırsınız.

SERP Nedir?

Biraz önce bahsettiğimiz arama motorlarına bulmak istediğiniz şeyi yazdığınız zaman karşınıza bir sayfa çıkar. Sonuçların çıktığı bu sayfa SERP’tir. SEO çalışması yapan birçok sayfa bu sayfada görüntülenir. Daha çok kitleye ihtiyacınız varsa ve SERP’te ön sıralarda yer almak istiyorsanız SEO çalışmalarınızı genişletmeniz gerekiyor.

Doğal Arama Nedir?

Doğal ya da diğer adıyla organik arama, herhangi bir anahtar kelimeyi yazdığınızda ücretli reklamların dışında kalan sitelerin sıralanmasıdır. Yani ücretli reklamlar dışındaki sayfalar, SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde uygulayan sayfalardır. Bu sayede daha çok kitleye sahip olurlar. Organik arama sayesinde hangi sayfanın üst sıralarda olduğu da anlaşılır.

Bot Nedir?

Diğer adı örümcek olan bu kavram, bir çeşit analizdir. Googlebot’un işlevi aslında tam olarak web sitelerinde uygulanan yeniliklerin, hataların ve SEO için önemli olan çalışmaların analiz edilmesidir. Botlar, web siteleri hakkında bilgi toplar. Bu yönüyle genellikle Google algoritmasıyla sık sık karıştırılır. Fakat bot, dünyadaki bütün web sitelerini analiz eden bir yazılımdır.

SEO Başlık Etiketi Nedir?

Başlık etiketi, sizin paylaşmış olduğunuz etiketle alakalı olan bir kriterdir. Çünkü arama motoruna genellikle başlık etiketleri yazılır, SERP’te de bu başlık etiketleri sıralanır. Siz de içeriklerinizle en alakalı başlık etiketini kullanıp sitenizi sıralamanın üstlerine çıkarabilirsiniz. Aksi takdirde sıralamanın gerisinde kalarak düşündüğünüzden daha az kitleye ulaşırsınız.

Meta Açıklaması Nedir?

Arama sonuçlarında çıkan web sitelerin altında kısa özetler olduğunu görürsünüz. Bu özetler içeriklerle ilgili bilgi verir. Site ve içerik hakkında kısa bilgiler veren bu özet meta açıklamasıdır. Böylece bir konu hakkında araştırma yapan kişi sitede anlatılan konu hakkında kısaca bilgi edinir. İçerikle alakalı bilgiler sunulması bu bakımdan oldukça önemlidir.

IMG Alt Etiketi Nedir?

IMG alt etiketi, paylaşılan görsellerle ilgili bir durumdur. Arama sonuçlarında paylaştığınız bir görselin çıkmasını istiyorsanız görselle ilgili etiketler kullanmanız gerekir. Böylece SEO çalışmalarınız sayesinde daha çok kişiye ulaşarak kitlenizi büyütebilirsiniz. Aksi takdirde görselin içeriği belirlenemez ve arama sonuçlarında görsel yer almaz.

Bağlantı Metni Nedir?

Bağlantı metnine aynı zamanda anchor text ya da çapa metin de denilir. Bağlantı metinleri sizi içerikle alakalı bir siteye yönlendiren köprü kelime ya da kelime gruplarıdır. Köprü kurulan kelimeye tıkladığınız zaman o kelimeyle ilgili bir siteye yönlendirilirsiniz. Bu da araştırmalar ve SEO çalışmaları için önem taşıyan bir özelliktir. SEO çalışmalarınızda size büyük katkı sağlayan bu özelliği kullanarak daha çok kitle edinebilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: En İyi Ücretsiz SEO Araçları