Başka Firmada Bulunan Wordpress Web Site Nasıl Taşınır
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Başka Firmada Bulunan WordPress Web Site Nasıl Taşınır
İYİBİRHOST BLOG

Başka Firmada Bulunan WordPress Web Site Nasıl Taşınır

Host değişiminde dikkat etmenizi gerekli kılacak birtakım hususlar vardır. Onlar da şu şekilde açıklanabilir.

1.Adım: WordPress Sitenizi Yedekleyin

Host değiştirme işleminde ilk yapılması gereken şey yedek alma işlemidir. Bu işlem en kolay ve en garanti olarak manuel yolla yapılır. İhtiyacınız olan bir FTP programı var ve önerimiz bu konuda FileZilla. FileZilla programını bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra sizden istediği FTP adresi, kullanıcı adı ve şifre ile sitenizin sunucusuna bağlanın. Eğer giriş bilgilerinizi bilmiyor veya hatırlamıyorsanız, hosting firmanıza bilgilerinizi göndererek destek talebi oluşturabilirsiniz.

FileZilla’da bağlantınızı kurduktan sonra ekran ikiye ayrılacaktır. Sağ tarafta web sitenizin yüklü olduğu server yer alırken sol tarafta ise sizin bilgisayarınız yer alacaktır.

Bir sonraki aşamada “public_html” klasörünün bulunduğu wordpress sitenizden tüm dosyaları seçin ve bu dosyaları sol tarafta bulunan kendi bilgisayarınıza yeni bir dosya açarak buraya çekin. Ardından aktarma işlemi başlamış olacak. Dosyalarınızın boyutlarına göre bu işlem biraz zaman alacaktır. Fakat bu aktarma işlemi sonrasında wordpress sitenizdeki bütün dosyalar artık sizin bilgisayarınızda kayıtlı olacaktır.

2.Adım: WordPress Veritabanının Yedeğini Oluşturun

Veritabanı yedeği oluşturmak için hosting panelinize giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra “phpmyadmin”e tıklayın ve kurulu haldeki bütün veritabanlarınıza erişim sağlayın. Bu adımdan sonra bir ekran açılacaktır. Ekranın sol bölümünde wordpress sitenin adını bulup tıkladıktan sonra karşınıza yeni bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda dışa aktar seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Dışa aktarma yöntemi size sorulduğunda ise “Hızlı – sadece en az seçenekleri göster” butonuna basın. Biçim sorulduğunda ise “SQL” seçeneğini seçmeli ve ardından “Git” butonuna basmalısınız. Artık WordPress sitemizin MySQL veritabanı sizin bilgisayarınızda yer almış oluyor.

3.Adım: Yeni Hostunuzda WordPress Veritabanı Oluşturun

2.adımda bilgisayarınıza yüklediğiniz veritabanını yeni hosta yükleyebilmek için yeni hostun “Plesk paneli”ne giriş yapmalısınız. Burada “MySQL Veritabanları”na tıklayarak veritabanı oluşturma ekranına ulaşıp panelinizi açın. Yeni veritabanı oluşturmak için aynı adlı butona tıklayarak yeni veritabanı sihirbazını çalıştırın. Sonrasında belirleyeceğiniz herhangi bir isimle kullanıcınızı oluşturabilirsiniz.

4.Adım: Wp-config.php Dosyasında Yapılacak Olan Değişiklikler

İlk adımda kendi bilgisayarınıza aktardığınız dosyaları açarak “wp.config.php” dosyasını bulun. Bu dosyayı herhangi bir düzenleyicide veya “notepad++”ta açabilirsiniz. Sonrasında yapacağınız değişiklikleri aşağıdaki sırayla uygulayın.

·         Veritabanında İsim Değiştirme 

“Wp.config.php” dosyasından “define(‘DB_NAME’, ‘db_ismi’);” satırını bulun ve “db_ismi” yazan yerde bulunan eski veritabanınızın ismini silip yerine az önce oluşturduğunuz yeni ismi yazın.

·         Veritabanında Kullanıcı Adını Değiştirme

Tekrar “Wp.config.php” dosyasından “define(‘DB_USER’, ‘db_user’);” satırını bulun. “db_user” kısmına yeni oluşturduğunuz yeni MySQL isminizi yazın.

·         Veritabanında Kullanıcı Şifresini Değiştirme 

Son olarak tekrar “Wp.config.php” dosyasında “define(‘DB_PASSWORD’, ‘db_pass’);” satırını bulup burada da “db_pass” yazan yere yeni  MySQL şifrenizi yazıp kaydet butonuna basın.

5.Adım: Yedeği Alınan Veritabanını Yeni Hosta Yükleyin

Oluşturduğunuz yeni host paneline giriş yaparak “phpmyadmin”e tıklayın. Buraya erişimi sağladıktan sonra ekranın sol kısmında çıkacak olan oluşturduğunuz yeni veritabanı ismine tıklayın. Sağ tarafta açılacak olan içe aktar sekmesini de tıkladığınızda dosya seçme ekranı karşınıza gelecektir. 2.adımda indirdiğiniz .sql formatında bulunan eski host veritabanınızı seçin. Biçim olarak “SQL”, SQL uyumluluk tipi için de “NONE” seçin ve “Git” butonuna basın. Veritabanınızın büyüklüğüne göre biraz zaman alabilen bu işlem sonrasında eski hostunuzdaki veritabanını yeni hostunuza taşımış olacaksınız.

6.Adım: Yedeği Alınan WordPress Dosyalarını Yeni Hostunuza Yükleyin

Bu aşamada, ilk adımda yaptığınız işlemi soldan sağa yapın. Bilgisayarınıza attığınız dosyaları yeni hosta FileZilla kullanarak atın. Yeni ftb adresinizi, şifre ve kullanıcı adınızı yeni hostunuzdaki destek talebiyle öğrenebilirsiniz.

7.Adım: Veritabanını Düzenleyin

Siteyi taşıdığınızda eğer resimleriniz görünmüyorsa bilgisayarınıza “Search Replace DB php” scriptini indirip dosyalarınızı sitenizin kurulu olduğu sunucudaki “public_html” klasörüne taşıyın. Sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz scripti “script_url”ye giderek çalıştırın. Veritabanındaki tabloların hepsini tarayarak bulunan eski domain adresinizin yerine yeni domain adresinizi girin.

8.Adım: Domain İsim Sunucularını Değiştirin

En son adımda domain isim sunucularını yeni hosta taşımalısınız. Bu işlem için domain sağlayıcı firmanıza destek talebi oluşturabilirsiniz.