Backlink Nedir? Ne İş Yarar - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Backlink
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Backlink Nedir? Ne İş Yarar
İYİBİRHOST BLOG

Backlink Nedir? Ne İş Yarar

Backlink, sitenizi ziyaret eden kişileri direkt blog ya da web sitenize yönlendiren bağlantılardır. Diğer adı gelen bağlantılar olarak söylenebilir. Eğer backlink yöntemini doğru bir şekilde kullanırsanız SEO açısından önemli bir adım atmış olursunuz. Böylece sitenizi daha çok kişi ziyaret eder ve içeriklerinizden faydalanan kişi sayısı da giderek artış gösterir.

Birçok ziyaretçi tarafından kabul gören bir site, ziyaretçilerini sizin sitenize yönlendirecek bir backlink kullanırsa sizin değeriniz de artar. Böyle bir durumda arama motorlarında daha sık yer alırsınız. Aynı zamanda ziyaretçileri bilgilerinizden faydalanırken bu bilgilerin güvenilir olduğunu bilir. Doğru anahtar kelimeleri kullandığınız zaman backlink yönteminden faydalanma imkânınız da artmış olur.

Backlink’in Siteniz İçin Önemi

Sitenizdeki içeriklerle ilgili bilgi metinlerinde sizin için backlink bulunması, organik arama sıralamalarında da üstlerde görünmenizi sağlar. Böylece birçok kişi sitenizdeki içeriklerden faydalanabilir. Müşterilerin sitenizi ziyaret etmesi de web sitenizdeki trafiğin hareketlenmesi anlamına geliyor. Sitenize yönlendirilen insanlar sitenizdeki bilgilerden faydalanmak için biraz gezinir, böylece sitenizdeki trafiğin canlanmasına katkıda bulunur.

Web sitelerinin kısa zamanda keşfedilmesinin yollarından birisi de botlardır. Botlar, sitelerdeki hata oranlarını ve güvenilirliği analiz eder. İnsanlar sitenizde gezindikçe ve sitenize backlink aracılığıyla ziyaretçi yönlendirdikçe Google tarafından incelenmeye alınırsınız. Bu da sizin daha kısa sürede keşfedilmenizi sağlar. Keşfedilmek de birçok sitenin önüne geçerek kitlenizin çoğalması anlamına geliyor.

Faydalı İçerikler Yoluyla Backlink Alma

Web sitenizi hangi amaçla kurduysanız ona göre içerikler belirlemelisiniz. Ne kadar çok alakalı içerikler paylaşırsanız sizin faydanıza olur. Fakat sadece alakalı içerik paylaşmanız yeterli değildir. Paylaştığınız içerikler herhangi bir yerden kopya olmamalıdır. Özgün olan içeriklerinizi çeşitli görseller, sesler, videolar ve başka yollarla çekici hâle getirmelisiniz.

İçerikleriniz ne kadar çok faydalanılabilir olursa o kadar çok ziyaretçi toplarsınız. Ziyaretçi topladıkça backlink alma şansınız daha çok artar. Böylece bot tarafından analiz edilir, arama motorlarında yer alır ve daha çok kitle tarafından keşfedilirsiniz. Bu da SEO açısından birçok kişinin elde etmek için çaba gösterdiği bir avantajdır. Aksi takdirde keşfedilmeniz uzun zamanınızı alır.

Rakip Analizi Yoluyla Alma

Rakip analizi çok dikkat gerektiren bir yöntemdir. Sizinle benzer içerik paylaşan ve backlink almayı başaran rakiplerinizin içeriklerini inceleyerek sizde eksik olan argümanı bulabilirsiniz. Bu yöntem adımlarınızı daha emin bir şekilde atmanıza fayda sağlar. Fakat rakiplerinizi analiz ederken kopya içerikler paylaşmamaya özen gösterin.

Birçok kişi rekabetle taklidi birbirine karıştırıyor. Benzer içerikler paylaşmanız taklide girmez. Fakat içeriklerinizde rakip sayfaların kullandığı kelimeleri, cümleleri, destekleyici unsurları ve daha birçok şeyi aynen uygularsanız bu taklide girer. Sizin yapmanız gereken tek şey rakip sayfaları incelemek ve olabildiğince özgün içerikler paylaşmaktır. Böylece keşfedilme ve backlink alma hızınızı da artırmış olursunuz.

Referans Yoluyla Alma

Birçok şirket, marka ya da kuruluş PR çalışması için müşteri yorumlarına backlink vermeyi çok sever. Çünkü müşterilerinin yazdığı bu yorumlar müşteri memnuniyeti adına attıkları önemli adımı temsil eder. Siz de bağlantılı olduğunuz ya da yakından takip ettiğiniz markalara yorum yaparak backlink alma şansınızı artırabilirsiniz. Böylece hem şirket hem de kendi müşterileriniz için önemli bir adım atmış olursunuz.

Web sitenizin keşfedilip keşfedilmemesi büyük oranda backlink almanıza bağlıdır diyebiliriz. Çünkü ziyaretçiler güvenilir buldukları sitenin backlink verdiği başka bir siteyi de güvenilir bulur. Güvendikleri bir sitenin kalitesiz başka bir siteyi önereceklerini düşünmezler. Bundan dolayı backlink almak için daha sık SEO çalışması yapmalısınız.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Domain Yenileme Nedir