Arama Motorları Nasıl Çalışır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Arama Motorları Nasıl Çalışır?
İYİBİRHOST BLOG

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri arama motorları nasıl çalıştığı yönünde olmaktadır. Web sitesi ile uğraşıyorsanız arama motorlarındaki görünebilme durumu çok büyük bir önem taşır. Başarılı bir web sitesi oluşturmanın temel hedeflerinden bir arama motoruna eklenmek olacaktır. Peki arama motorları nasıl çalışır? Arama motorlarına çalışma prensibi kafa karıştırıcı olabiliyor.

Hangisi de hangi sebeplerden ötürü daha iyi bir sıralamada yer alıyor gibi sorular da kafa karıştırıcı olabilmektedir. Google’ın nasıl bir çalışma prensibi yürüttüğü ile ilgili tam olarak detaylı bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü bu konu ile ilgili yeterli bilgi bulunmuyor. Fakat arama motorları ile ilgili yeterli bilgi edinmek mümkündür. Bilinmesi gereken bazı durumlar şunlardır:

Arama Motorlarının Hedefleri Nelerdir?

Arama motorlarının temel hedefi arama yapan kişinin aramak istediği şey ile ilgili en iyi sonucu ortaya koymasıdır. Aramaya sunulan konu ile ilgili en etkin bilgiyi sundukları zaman iyi bir hizmet vermiş olacaklardır. Arama yapan kullanıcının arama isteği talebinde sıralama gerçekleştirilir. Hangi pozisyonda sıralamak istediğini önemsemeden sıralamayı gerçekleştirir. Arama motoru ihtiyaçlara ne kadar doğru bir şekilde karşılık verirse insanlar o kadar sık bir kullanım gösterecektir.

Fakat doğru bir karşılık vermeyip tarafsız olmadığı zaman insanlar tarafından çok az tercih edilen arama motorları olacaklardır. Arama motorları ile ilgili ikinci bir hedef ise reklamlar doğrultusunda para kazanmak olacaktır. En çok kullanılan mecralardan biri olan arama motorları reklam vererek bu şekilde para kazanabiliyorlar. Bu şekilde sağladıkları karı daha da arttırmak mümkün oluyor. Son zamanlarda insanlar genellikle arama motorlarına reklam koyarak para kazanma yöntemini tercih ediyor.

Arama Motoru Dizini

Arama motorunun etkin bir sonuç ortaya çıkarabilmesi için mutlaka bütün web sitelerinin online bir kaydını tutmuş olması gerekmektedir. Aksi takdirde arama yapan kişinin aradıklarını bulmak mümkün olmayacağı için arama motorlarına alan kullanımda düşecektir. Bundan kaynaklı olarak arama motorlarının çok geniş bir sayfa dizinleri vardır. Web sayfalarında bulunan içerikler ve anahtar kelimeler ön planda tutularak kullanıcının aradıkları ortaya çıkmaktadır. Arama yapıldığı an bütün web sayfaları düzenlenir ve arama yapan kişiye tanımlanır.

Fakat sadece düzenleme işlemi yeterli olmayacağı için başka konularda da ek kaynak göstermek gerekir. Farklı web sayfalarında aynı konuya içeren sayfalarda Kaliteyi bağlı olarak ön plana çıkarlar. Arama motorlarının karar verip düzenleme işlemi bazen sıkıntı yaratabiliyor. İnsanlar bile karar aşamasında büyük sıkıntı yaşarken bir makinanın sıkıntı yaşamaması mümkün değildir. Arama motorları sıralamayı ortaya çıkarırken nesnel faktörleri kullanmaya özen gösterir.

Arama Motoru Algoritmaları Nelerdir?

En karmaşık konulardan biri arama motoru algoritmaları konusu oluyor. Tüm web sayfaları için değişiklik gösteren arama motoru algoritmaları tam olarak tanımlanması mümkün olmayan konulardan biridir. Belirli bir kelime içerisinde barındırılan 200 bin sayfa bulunuyorsa arama motoru bunu farklı algoritmalara bağlı olarak sıralamaktadır.

Web sayfaları göreceli olarak değer kazanırlar. Kazandıkları değerlere göre sıralamada üst sıralarda yer almayı başarılar. Bunun oluşmasını sağlayan durum arama motoru algoritmaları olmaktadır. Genellikle arama motoru algoritmaları hakkında Google’da yeterli bilgiyi bulmak mümkün olmaz. Çünkü bunun yayılmasını istemezler.

Fakat yeni algoritmalar ile ilgili bazı bilgiler bulunmaktadır. Güncel bilgileri takip ederek bu şekilde arama motorlarının algoritmalarını keşfetmek mümkün olacaktır. Son zamanlarda aradım an motoru algoritmaları ile ilgili yeni güncellemeler mevcut olduğu için bu güncellemeler sonrasında arama motorunun temelini öğrenmek mümkün olacaktır. Konu ile ilgili büyük bir hassasiyet göstermek gerekir.