Alan Adı Tescili Nedir? Ne İşe Yarar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Alan Adı Tescili Nedir? Ne İşe Yarar?
İYİBİRHOST BLOG

Alan Adı Tescili Nedir? Ne İşe Yarar?

Alan adı, insanlar tarafından belirli bir hizmeti gerçekleştirmek veya insanların üzerinde çalışıp belirli bir kitleye sunmak istedikleri projeleri kendi web sitelerini oluşturarak, o siteye ziyaretçilerin kolay bir şekilde erişim sağlayabilmesi için web sitelerinin kendi adlarına kaydedilmesi ya da kiralanmasına verilen isimdir. İnternet sitesini hayata geçirmek ve çevrimiçi olmasını sağlamak için alan adlarına ihtiyaç vardır. Bu  yalnızca onu belirleyen kişi ya da kurum tarafından kullanılabilir. Alan adının farklı kişiler tarafından kullanılmasının önüne geçmek için alan adının tescillenmesi gereklidir.

Alan Adı Satılır Mı?

Satın almaktan çok kiralanır ve bu işlem düzenli bir şekilde genellikle 1 yıllık periyotlar halinde yapılır. Belirlenen süre ve saate kadar geçerli olan adları ikinci bir sözleşme yapılmadığı takdirde farklı kişi ve kurumlara devredilir. Alan adı kayıt operatörü ile site sahibi yapılan bu işlem, dijital ortamlarda gerçekleştirilir. Alan adının farklı kişilerce ilerleyen dönemde kullanılmaması için gereken takip her dönem başı yapılmalıdır.

Son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte online sitelere olan talep artmış, ve insanlar kendi web sitelerini kurarak satış işlemlerini buralardan gerçekleştirmeye başlamışlardır. İlk defa kurulan tüm web sitelerinin belirli bir alan adı altında açılması gerekir. Bu adı ne kadar etkileyici ve güzelse markanın ya da web sitesinin ilerlemesi ve hızlı bir şekilde büyümesi de  o derece doğru orantılıdır.

Neden Gereklidir?

Alan adları markaların herkes tarafından kolay bir şekilde bulunmasında ve ziyaret edilmesinde önemli bir yere sahiptir. Bir web sitesi alan adıyla bilinir. Bundan dolayı, seçilen orijinal ve güçlü bir alan adı insanlara o sitenin güçlü bir marka olduğunu gösterir.

Satılan ürünler ve yapılan hizmetler tescillenen alan adıyla yakın ve uzak fark etmeksizin herkese ulaşır. Kullanan markaların ürünlerinin, kurumsal ve doğru bir şekilde insanlara ulaşmasında da önemi çok büyüktür. Tüm markalar adıyla bilinir.

Yaratıcı ve güçlü bir adı bulunan bir internet sitesi her zaman daha çok merak edilmiş ve daha çok sorgulanmıştır. Bütün web siteleri alan adlarını tescilledikten sonra o isimle gereken tüm işlemleri yapmakta özgürdür. Artık o isim, onu tescilleyenindir ve yıllık süresi bitene kadar onu her yerde rahatlıkla kullanabilir.

 Nereden Alınır?

ICANN adı verilen özel bir kuruluş tarafından yönetilen alan adı tescil işlemleri, ICANN tarafından yetkilendirilmiş olan servis sağlayıcıları tarafından alınır. Alan adı kaydı gerçekleştiren bu servis sağlayıcısının güvenilir olması ve hızlı bir şekilde hizmet vermesi adı alan kişiler tarafından sorgulanması gereken önemli noktalardır.

Türkiye’de kullanılmakta olan ve kayıt işlemlerini yapan ve ICANN tarafından görevlendirilmiş olan servis sağlayıcılarını bularak gerekli alan adı tescil işlemleri rahatlıkla yapılabilir. Burada önemli olan çoğu kişi tarafından tercih edilen, doğruluğu ve güvenilirliği ispatlanmış yerlerle tescil işlemi yapmaktır.

Alan Adı Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Alan adı alındıktan sonra yapılacak olan hosting hizmetleri ile kiralama işlemleri ve gerekli sözleşmeler de yapıldıktan sonra alan adı tescil işlemleri tamamlanır. Web sitelerinin internet ortamında görünebilmesi ve yapmak istenen projelerin hayata geçebilmesi için gerekli olan  adı, kişinin isteğine göre farklı bir web sitesi tarafından kullanılmayan bir adı olmamak şartıyla özgün  olmalıdır. Bulduktan sonra gereken tescil işlemleri de kolaylıkla yapılır. Web sitesinin oluşmasında ve ziyaretçilere sunulmasında büyük rolü olan alan adları; markalarda, online satışlarda, projelerde ve internet üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemlerde kullanılır.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: İçerik Yönetim Sistemi (Cms) Nedir?