Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
İYİBİRHOST BLOG

Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Domain olarak da bilinen alan adı seçimi Web siteleri için oldukça önemli bir konudur. Blog ya da Web sitesi kurucuları uygun, akılda kalıcı ve kullanışlı bir alan adı seçmelidir. Bazı noktalara dikkat etmeleri halinde sitelerini dışarıya daha başarılı bir şekilde açmış olurlar. Yani uzun, karışık ve anlaşılmaz olan domainler siteye zarar verici nitelikte olabilir. Bunun yerine hedef kitleye yönelik ve amaca uygun seçimler yapılması gerekir.

Bir Web sitesine giriş yapılırken, kurucuları tarafından daha önce belirlenmiş olan bir alan adı gereklidir. Yani .com, .org ya da .net uzantısından hemen önce gelen kısımdır. Söylenişi anlaşılır olmalıdır. Ayrıca site içeriği ile uyumlu olması da önemlidir. Örneğin boya maddeleri ile ilgili içeriğe sahip olan bir siteye içinde boya geçen veya onu çağrıştıran alan adları düşünülmelidir. Böylece insanlar tarafından hatırlanma olasılığı artar.

Daha Önce Kullanılmamış Olmalı

Özgünlük internet ortamında oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle belirlediğiniz domain de size özel olmalıdır. Eğer belirlediğiniz alan adının bir başkası tarafından daha önce kullanılıp kullanılmadığını merak ediyorsanız bunu öğrenmenin kolay bir yolu vardır. Domain sorgulama imkanından faydalanarak belirlediğiniz alan adının özgünlüğünü test edebilirsiniz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özgünlük elbette önemli bir konudur. Ancak sırf daha önce kullanılmamış olması için zor ve karışık kelimelere yönelmemelisiniz. Örneğin belirlediğiniz alan adında kısa çizgi gibi noktalama işareti bulunmamalıdır. Söylediğiniz zaman karşıdaki kişi kolaylıkla anlamalıdır. Bu gibi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bunların yanında kafa karıştırıcı da olmamalıdır. Akılda kalıcılığı, sonrasında hatırlanma açısından önemlidir.

Özgünlük açısından sorgulama yaptığınız zaman karşınıza +KAYIT yazan yeşil bir buton çıkıyor ise seçtiğiniz alan adı daha önce bir başka kişi tarafından kullanılmamış anlamına gelir. Ancak yeşil yerine mavi bir buton çıkıyorsa ve üzerinde TRANSFER yazıyorsa seçtiğiniz alan adı daha önce bir başkası tarafından alınmıştır. Yani özgün değildir ve değiştirilmesi gerekir.

Sorgulama esnasında tüm uzantılar seçeneğini tıklarsanız, sorgulama 48 adet uzantının tamamı için yapılır. Bunun yerine .com gibi belirli bir uzantıyı seçip sadece onunla ilgili sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Yine sosyal medya için de sorgulama yapma şansınız bulunur.

İyi Bir Alan Adının Özellikleri

  • Öncelikle sade olmalıdır. Karışık harflerin ve sembollerin sıralamasından oluşmamalıdır.
  • Hedef kitleye yönelik olmalıdır.
  • Site içeriğini çağrıştırmalıdır.Özgün olmalıdır. Daha önce alınan domainlerle fazlaca benzer olması insanlarda kafa karışıklığı yaratabilir.
  • Noktalama işareti, domainde yer almamalıdır.
  • Söylediğinizde karşıdaki tarafından rahat bir şekilde anlaşılmalıdır.
  • Hangi uzantıyı seçeceğiniz önceden belirlenmiş olmalıdır.

Alan Adı Seçiminin Önemi

Web siteniz ya da bloğunuz için seçtiğiniz alan adının sizi temsil edeceğini unutmamalısınız. O nedenle daha en başta iyi bir seçim yaparak işe başlamalısınız. Bunun için çok uçta fikirler bulmaya hiç gerek yoktur. Site içeriğiniz yanında hedef kitlenizi düşünerek bir fikir bulabilirsiniz. Sade ve anlaşılır olmasına önem vermelisiniz.

SEO uyumlu olabilecek alan adlarına yönelmeniz siteniz için faydalı olur. Bir Web sitesinin başarıya ulaşması için en önemli kriter arama motorlarında üst sıralarda listeleniyor olmasıdır. Bunu sağlamak için ne gerekiyorsa yapmak, popüler bir Web sitesi sahibi olabilmek açısından önem taşır.

Domain oluşturma işlemi genelde her şeyin başladığı noktada yapılır. Sonrasında bu domain ile çok uzun yollar aşacağınızı unutmamalısınız. O nedenle en baştan doğru bir seçimle yola çıkmak sizin için faydalı olacaktır.