301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Arama motorları üzerinde bir web sayfasının kalıcı olarak başka bir sayfaya taşınması, aynı zamanda yeni sayfanın dizine eklemelerini bildirmek amacıyla kullanılan koda 301 yönlendirme işlemi denilir. Web sitesi sahipleri ihtiyaçları doğrultusunda 301 yönlendirmesi yapabileceği çeşitli seçenekleri bulunur. Bu kapsamda WordPress kullanan kullanıcıların eklenti hazırlamaları daha kolay olmakla birlikte cpanel hosting satın al-kirala için farklı bir yönlendirme yöntemi olduğu bilinir.

301 Durum Kodu Nedir?

301 durum kodu genel anlamda bir sayfanın başka bir sayfaya yönlendirilmesi olarak tanımlanabilir. Kısacası kullanıcılar iletişim sayfalarına giriş yapacak olan ziyaretçiler için bir yönlendirme kodu aktif ederek böylelikle ziyaretçileri istedikleri sayfa yönlendirilebilir. Web sitesi sahipleri bu şekilde bir işlem yaparak istedikleri gibi ziyaretçilerine sayfalar arasında yönlendirme yapabilir.

301 Durum Kodunun Seo Etkisi

Site sahipleri bazı zamanlarda sitelere içindeki bağlantı yapısında değişiklik yapmak isteyebilir. Bu durumda değiştirmek istedikleri sayfalardaki seo otoritesini de kaybetmek istemezler. Yeni sayfa yönlendirmesi ile otoritesi kaybedilmeden kolay bir şekilde yapılandırma yapılabilir. 301 yönlendirmesi aynı zamanda Seo çalışmaları açısından oldukça faydalı bir durum kodudur. Ayrıca link değişikliği yapılan sayfalarda 404 hatası 301 durum kodu ile gerçekleşmez ve kalıcı olarak bir yönlendirme sağlanır.

Site Trafiği Kaybı ve Anahtar Kelime Sıralama Kaybı Yaşamamak İçin;

Kullanıcıların 301 durum kodunu kullanarak çalışmaları açısından olumsuz etki yaşamadan işlemlerini gerçekleştirebildiği bilinir. Bu kapsamda site trafiği kaybı yaşamamak adına domaine bağlı olan cpanel hosting satın al-kirala tercih edilen tüm dosyaların kapatılması ve çalışır halde olması gerekir. Sonrasında Google web yöneticisi araçlarını da bulunan hesabın açılması ve buraya her web sitesinin eklenmesi sağlanmalıdır.

Ardından domaini 301 yönlendirmesi sayesinde değiştirerek işlem gerçekleştirilir. Site kullanıcıları yönlendirme işlemi yaparak işlemlerini daha kolay bir şekilde tamamlayabilir. Sonrasında Google Search console menüsü üzerinden adres değişikliği yapılarak yeni site map dosyası oluşturup ekleme yapılmalıdır.

Http’den Https’ye Yönlendirme

301 yönlendirme kodu http’den https’ye yönlendirme yapılırken kullanılabilir. Bu konuda SSL sertifikası sahibi olan web site kullanıcılarının ziyaretçileri açısından direkt olarak Https’ye protokol ile karşılamaları istemeleri halinde tercih edebilirler.

Domain Yönlendirme

Aynı alan adı üzerinden farklı uzantılar ile çalışmalarını sürdüren site sahipleri iki farklı türde bir site açmak yerine bir site açarak kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilir. Böylelikle bir site açılması üzerinde o internet sitesine diğer alan adını da ekleyerek yönlendirme yapabilecektir. Kısacası internet sitesine sahip olan bir web sitesi kullanıcısı sitesinin alan adı için farklı bir site tasarımı yapmak yerine yönlendirme sağlayarak kullanıcılarına yeni sitesine ulaştırabilir.

Sayfa Yönlendirme

Web sitesi sahipleri bu siteler üzerinde artık kullanmadıkları sayfaları veya bağlantı bilgilerini değiştirmek isteyebilir. Ancak bu sayfaların 404 hatası almaması adına ve sayfaların seo otoritesinin kaybetmemesi için 301 yönlendirmesi yapması uygun olacaktır.

Windows Hosting İle Yönlendirme

Tıpkı Linux hosting paketleri üzerinde olduğu gibi Windows hosting paketleri için de HTML kodları arasına bir kod parçası eklemek kısa yoldan 301 yönlendirme tamamlama işlemidir. Aynı zamanda web config dosyası ile yönlendirme yapmak isteyen kullanıcıların yine Windows hosting paketleri üzerinden Compact dosyalarını 301 yönlendirmesi ile yapması mümkündür. Windows hosting paketleri kullanan kullanıcıların 301 yönlendirmesi yapabilmeleri meta tag için farklı bir kod web config dosyası için ise farklı bir kod kullanarak kısa bir sürede işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkün olacaktır.

Linux Hosting Yönlendirme

Linux hosting paketleri üzerinde 3 farklı şekilde 301 yönlendirmesi gerçekleştirilebilir. Bunların ilki .htaccess dosyası ikincisi meta tag dosyası üçüncüsü ise PHP 301 yönlendirmesidir. Bu 3 işlem için de Linux hosting paketi üzerinde dosya içerisinde yönlendirmenin gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır. İşlemleriniz hızlı bir şekilde tamamlandığı bu kapsamda kullanıcılara sunulan cpanel hosting satın al-kirala işlemi sayesinde daha kolay bir şekilde 301 yönlendirmesi yapıldığı bilinir.